Katalog zbiorów online

< Powrót

KRUCYFIKS drewniany.


Autor:
Wykonawca nieznany
Miejsce powstania:
Polska, Kujawy
Czas powstania:
XVIIIw.
Materiał:
drewno, polichromia olejna
Technika:
rzeźbienie, polichromowanie
Wymiary:
figura: wys.41cm, szer.39cm, krzyż: 91cm x 46,5cm.
Właściciel:
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Dział:
Etnografia (Muzeum Etnograficze)
Słowa kluczowe:
rzeźba sakralna, rzeźba, rzeźba zabytkowa, rzeźba chłopska, krucyfiks
Sygnatura:
MK-334 E

Rzeźba pełna. Figura Ukrzyżowanego przybita drewnianymi kołkami do prostego, płaskiego krzyża. U szczytu belki pionowej pozioma plakieta, wystająca poza jej brzegi. Tamże metalowe koluszko do zawieszania.
Ciało Ukrzyżowanego bardzo smukłe. Korpus ciała nieznacznie, łukowato wygięty w prawo. Ręce bardzo szczupłe, szeroko rozpięte na krzyżu, z charakterystycznymi, otwartymi i wyolbrzymionymi w stosunku do ciała dłońmi. Klatka piersiowa szczupła, z wypukłym żebrowaniem. Nogi złączone, ugięte w kolanach. Perizonium bardzo wąskie, szczelnie opina biodra, zakończone kolistym węzłem u lewego boku, gdzie opada lekko sfalowanym, krótkim płatem materii. Jego powierzchnia zdobiona oszczędnie pionowymi rytami. Głowa osadzona sztywno i prosto, z nieznacznym pochyleniem w kierunku prawego ramienia. Włosy modelowane szerszą płaszczyzną, o pofalowanej linii brzegowej, stanowią tło dla cienkiej szyi. Twarz wydłużona, o uproszczonym modelunku. Korona skromna, pleciona z dwóch gałązek, bez zaakcentowanych cierni.
Polichromia ze śladami przemalowań; wtórna warstwa czarnej farby pokrywa całą figurę i krzyż; ubytek stóp, oddzielnie wykonane ręce, połączone z korpusem.

Rzeźba, jako piękny przykład ludowego artyzmu, była prezentowana na wystawie "Tradycyjnej polskiej rzeźby ludowej od XVI do XX wieku" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu, na przełomie 1957/1958 r.

 Opis  rozwiń  zwiń